تبلیغات
راه روشن - خاطرات خواندنی آیت الله انصاری شیرازی از امام و رهبری

راه روشن

فتنه سال گذشته ، فتنه عجیبی بود . ید الله فوق ایدیهم و هو القاهر فوق عباده : خداوند متعال قاهر است و نقش آیت الله خامنه ای ، بدون تعصب ، ] در خنثی كردن این فتنه [ انصافاً نقش بسیار خوبی بود .
آیت الله حاج شیخ «یحیی انصاری شیرازی» چهره برجسته عرفان و مبارزه در اولین گفت و گوی خود كه حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن رحیمیان مدیر مسئول ماهنامه «پاسدار اسلام» با وی انجام داده است ، ضمن اعلام مطلب فوق ، با اشاره به اینكه با حضرت آیت الله خامنه ای از زمانی كه به درس امام خمینی می رفتند همراه بوده و بعدها با هم به زندان هم افتاده اند ، می افزاید : چند شب قبل كه خدمت ایشان ] رهبر معظم انقلاب در سفر اخیر به قم [ رسیدم، عرض كردم : شما مؤید به تأییدات الهی هستید و واقعاً این طور است و حرفهایی مثل دین منهای سیاست و دین منهای روحانیت كه برخی روشنفكرها می زدند ، اینها را آیت الله خامنه ای بخوبی جواب فرمودند . صحبتهای ایشان در حرم مطهر ، خیلی صحبت جامع و محققانه ای بود .
وی تأكید كرد : ما در این انقلاب از جانب دو گروه ، خیلی اذیت شدیم كه یكی از آنها از طرف طرفداران «شهید جاوید» ] باند مهدی هاشمی [ و دیگری ، «طرفداران» دكتر شریعتی بودند كه هر چه توانستند ، اذیتمان كردند .
آیت الله انصاری شیرازی در پاسخ به سؤالی درباره توان علمی رهبر معظم انقلاب اظهار داشت : بنده خدمت آیت الله خامنه ای ، نه درس خوانده ام و نه هم مباحثه ای بودیم ؛ فقط همشاگردی و رفیق بودیم . اما پسر آقای مروارید ، خیلی قبل از انقلاب - حدود 40 سال پیش - نقل می كرد و می گفت كه « رسائل » را پیش آقای خامنه ای می خواندم و ایشان رسائل را خیلی عالی میگویند . البته ایشان در مشهد ، از رسائل بالاتر را هم درس میگفت. ایشان خیلی در كارها بصیر است . ] الان هم شنیده ام كه [ از ایشان خواسته اند رساله چاپ كند .
این شاگرد برجسته امام خمینی در پاسخ به سؤال دیگر حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان درباره وظیفه امروز مردم در قبال نظام ، انقلاب و خط امام و ولایت نیز تصریح كرد : خدا می داند بنده با كسی تعارف ندارم. هنوز در منزلشان در تهران ، خدمت رهبر معظم انقلاب نرسیده ام ، لكن حقیقتاً و از صمیم قلب عرض می كنم : وظیفه مردم این است كه دور پرچم آیت الله خامنه ای جمع شوند و به فرامین ایشان عمل كنند .
وی افزود : من - « من » گفتم، غلط كردم ؛ « بنده » - خیلی در این روزها در تشویش هستم كه چرا آقای وحید به دیدن آقای خامنه ای نیامده ؟ و این واقعاً یك نقیصه ای شده است برای بیت ایشان .
آیت الله انصاری شیرازی در ادامه این مصاحبه ، رابطه خود را با امام خمینی « ره » ، رابطه عاشق و معشوقی كه « از این چیزها و از مرید و مرادی گذشته بود » توصیف كرده و می گوید : ای نفس صبا ز من / رو ! سوی مرجع زمن / گو به خمینی این سخن / روح و روان من تویی .
وی در پاسخ به این سؤال كه چه چیزی در امام یافتید كه رابطه شما « عاشق و معشوقی» شد ، در حالی كه می گریست اظهار داشت: دین و تقوای حقیقی . تا آخرین لحظه هم بر این باقی ماند. وقتی درسش تمام می شد ، تنها به منزل بر می گشت . بنده دنبالشان می رفتم ] تا با ایشان صحبت كنم [ . ایشان می فرمود : « كلام و فلسفه در دو مرحله هستند و فلسفه در مرتبه بالاتری است » . وقتی كه آقا از پاریس برگشت ، در این كوچه ماشین نمی آمد . آقا فرموده بودند می خواهم بروم به دیدن انصاری . عرض كردم : همین كه فرموده ، من قبول دارم ؛ خودشان را به زحمت نیندازند . با این همه ، آمد و شب اول ، ماشین در كوچه گیر كرد . بعداً یك ماشین ژیانی تهیه كردند . خودشان و حاج شیخ حسن صانعی و احمد آقا وآقای اشراقی به اینجا تشریف آوردند . همسایه ما دختر كوچكی داشت . آمد در حیاط ، و اول به طرف زنها رفت و احوالپرسی كرد . آقا اگر جای دیگر 5 دقیقه می نشست ، اینجا 9 دقیقه نشست . آقای احمدی تهرانی كه همسایه ما بود به آقا عرض كرد : مردم ایران خیلی به شما علاقه مند هستند . آقا یك كلمه فرمود : مردم به خدمتگزار خودشان علاقه مندند ] گریه امانش نمی دهد [ .
در اینجا حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان در تأیید رابطه عاشق و معشوقی این دو می گوید : یادم هست پس از دستگیری دوم حضرت امام ، جلسات دعای توسل از مسجد بالاسر حضرت معصومه« سلام الله علیها» ، به منازل طلبه ها منتقل شد . حضرتعالی در آنجا صحبت می فرمودید و صحبت شما آنچنان از جان بر می خاست كه به جان می نشست و یادم هست كه بعضی از دوستان طلبه ، از شدت گریه بیهوش می شدند.
آیت الله انصاری شیرازی می افزاید : بله ، وقتی امام از زندان برگشت و در مسجد اعظم درس شروع فرمود ، بنده فی البداهه این شورا گفتم : بنگر نشسته چون ماه، با یك جهان نباهت / مرد رشید عرفان ، بر مسند فقاهت . وقتی هم كه او را به تركیه تبعید كردند ، با خودم زمزمه كردم : رفتی و بردی جان ما ، ای دلبر جانان ما / باز آ كه باز آید روان ، در پیكر بی جان ما / آن دم كه یك دم از تو فرد ، بر جانم آمد رنج و درد / باز آ و درمانی نما ، این درد بی درمان ما . اما اولی كه با آیت الله العظمی آقای خمینی « قدس سره» آشنا شدم ، زمانی بود كه در ساختمان قدیم مسجد محمدیه درس خارج فقه می فرمود . تقریباً در حدود هفت هشت نفر هم در درس حضور داشتند . بنده از همان اولی كه به اینجا آمدم ، به آقای خمینی ارادت پیدا كردم .
این یار و شاگرد برجسته امام در تأیید اظهار نظر مصاحبه كننده مبنی بر اینكه امام خمینی در ماههای آخر عمر شریفشان ، به خداحافظی و تسویه حسابهای كاری با اعضای بیت و دفترشان پرداخته بودند ، می گوید : بله ، اینكه در وصیتنامه اش می نویسد: من با دلی آرام و قلبی مطمئن ، به سوی جایگاه ... ] گریه مانع سخن گفتن می شود [ همه كس نمیتواند این حرف را بزند . این علی «ع» بود كه فرمود : « فزت و رب الكعبه » . من با اطمینان خاطر و به امید فضل خدا از خدمت خواهران و برادران مرخص میشوم. خیلی حرف بزرگی است.
در اینجا حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان ، خاطره ای از توجه ویژه امام خمینی به آیت الله انصاری شیرازی را به وی یادآور می شود كه مصاحبه شونده می گوید: بله كاملاً یادم هست . این تلویزیون را به همراه مبلغی لطف فرمودند . من كار مهمی برای ایشان نكرده بودم . راجع به بنده ، امام به دو نفر از آقایان نكته ای را فرموده بودند . یكی از آنها مرحوم آقای طاهر شمس گلپایگانی بود . بنده شایسته این سخن نبودم واز آن آقا شنیدم . از لطف ایشان ]امام[ شرمنده شدم .
آیت الله انصاری شیرازی با اصرار مصاحبه كننده آن نكته را چنین توضیح می دهد : پناه می برم به خدا . آن آقا گفته بود :« من می ترسم این انقلاب لطمه بخورد». امام فرموده بودند :« نترسید . تا امثال آقای بهجت و آقای انصاری دعاگوی انقلاب هستند ، ] این انقلاب [ لطمه نمی خورد» .
آیت الله انصاری شیرازی سپس درباره نویدهای امام خمینی درباره آسیب ندیدن این انقلاب و اینكه آینده را چگونه می بینید ، اظهار داشت : آینده را هم مثل گذشته ! چون قدرت خداوند متعال ، قدرت قاهره و لایزال است كه بر سراسر جهان حكومت می كند و هیچ قدرتی نمی تواند با او مقابله كند . اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی كه یكی از دو ابرقدرت جهان محسوب می شد، مثل ببر كاغذی از میان برداشته شد و این نشان می دهد كه ایالات متحده آمریكا هم می تواند به سرنوشت شوروی دچار شود . علائمی هم از زوال قدرتها ظاهر شده است ، مثل این ناآرامیهایی كه در فرانسه و انگلیس و باقی جاها هست .
وی خاطر نشان كرد : در مورد این انرژی هسته ای ، همه دنیا -غیر از آمریكا و اقمارش - معتقدند كه این نیرو ، حق مطلق ایران است. آمریكا هم كه در جنگ عراق و افغانستان درگیر شده و انشاءالله كاری نمی تواند بكند . برای بنده كه روشن است كه آینده هم مثل گذشته خواهد بود انشاء الله ؛ مخصوصاً با درایت آیت الله خامنه ای . انصافاً خیلی درایت به خرج داد ؛ مخصوصاً در این فتنه آخر ، فوق العاده درایت به خرج داد و بر اثر آن محبوبیت بسیار زیادی هم پیدا كرد .
این عارف ربانی سپس بر قطعی بودن نابودی آمریكا و اسرائیل و قدرتمند تر شدن جمهوری اسلامی به مدد رهبری هوشمندانه آقا تأكید كرد و در ادامه به ذكر خاطراتی از مبارزات پدر بزرگش كه نی ریز را از دست بهایی ها پس گرفت و آزاد كرد و 28 نفر آنها را كشت پرداخت و گفت : مرحوم زكریا انصاری - پدر پدرم - از مبارزان زمان نهضت مشروطه بود و از طرف آخوند شیخ محمد كاظم خراسانی صاحب كفایه ، حاج میرزا حسین حاج میرزا خلیل تهرانی و آشیخ عبدالله مازندرانی مأمور بود كه نهضت را ادامه بدهد . مدتی داراب و نی ریز و فسا و اصطهبانات در اختیار ایشان بوده . در این مدت كه از رئیسعلی دلواری یا میرزا كوچك خان جنگلی نام برده می شد ، از مرحوم زكریا انصاری نامی برده نشد .
این استاد برجسته اخلاق قم در پاسخ به درخواست نصیحت مدیر مسئول مجله پاسدار اسلام ، به فرمایشی از امیرالمؤمنین علی«ع» اشاره كرد و گفت : « برای جانهای شما ، بهایی جز بهشت نیست ؛ پس آن را به بهایی كمتر از بهشت نفروشید». دنیا و ریاست بر دنیا - البته نه ریاستی كه مثل آیت الله خمینی برای خدا باشد - مثل غذایی است كه پای دندان انسان مانده و با خلال كردن بیرون می اندازد . وی با توصیه بر تداوم ذكر « الهی ! یا حی یا قیوم» برای تذكر و تنبه بیشتر ، در نصیحت دیگری می افزاید : فف رّواالی الله ! باید همه به سوی خداوند متعال فرار كنیم .« و انذر هم یوم الحسره اذقضی الامر» این آخر عمر ، انسان خیلی حسرت می خورد چون وقتی است كه كار از كار گذشت .

 

  • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :