تبلیغات
راه روشن - چاه و ...

راه روشن

شنبه 10 مهر 1389

نویسنده: حسین   طبقه بندی: خبرنامه، 

مرحوم شیخ انصاری از مراجع گرانقدر و دانشمندان بلندآوازه جهان اسلام است كه نام و آوازه و آثار آن بزرگوار همچنان بر تارك حوزه های علمیه می درخشد. از ایشان درباره آب چاه و این كه آیا بعد از تماس ظرف نجس با آن، كماكان پاك خواهد بود یا نه؟ فتوا خواستند و آن فقیه بزرگوار و با تقوا، پاسخ را به بعد موكول كرد و در این فاصله فرمود تا چاه آبی را كه در خانه ایشان بود با خاك پر كنند. وقتی از ایشان، علت را جویا شدند، در پاسخ گفت؛ بیم آن داشتم كه وجود این چاه در خانه ام، و نفعی كه از آن می برم، در صدور حكم دخالت كند و نظر فقهی و فتوایم را بی آن كه متوجه باشم به سویی بكشاند كه نفع شخصی خویش را در آن می بینم!
درباره وقف دانشگاه آزاد و غیرقانونی بودن آن، پیش از این نوشته هایی داشته ایم كه یادداشت نگارنده با عنوان «زیارت قبول!» در كیهان 4/3/89 از جمله آنهاست. در آن یادداشت به غیر قانونی بودن وقف دانشگاه آزاد اسلامی و اهداف آشكار و پنهانی كه از وقف این سرمایه 250هزارمیلیارد تومانی متعلق به بیت المال دنبال می شود اشاره داشتیم و نیازی به تكرار آن نیست، مخصوصاً آن كه این روزها هیئت منتخب رهبرمعظم انقلاب متشكل از فقها و حقوقدانان برجسته، طی گزارشی نظر مستدل فقهی و حقوقی خود را درباره غیرشرعی و غیرقانونی بودن وقف دانشگاه آزاد تهیه كرده و آیت الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه نیز طی سخنانی به آن اشاره داشته اند. آنچه در این نوشته كوتاه می آید، نگاهی به اظهارات اخیر آیت الله هاشمی رفسنجانی است كه در مراسم افتتاح یكی از واحدهای دانشگاه آزاداسلامی در شمال كشور ایراد كرده اند. ایشان در آن مراسم گفته است؛
«فكری كه ما برای دانشگاه آزاد اسلامی داریم، و این اموال عظیمی كه الان جمع شده و با این نیروهای فوق العاده ای كه به وجود آمده و هر سال هم به سرعت دارد اضافه می شود، فكر كردیم كه ان شاءالله این را جاویدان كنیم، ما وقف كردیم، با فتوای جمعی از مراجع و شخص رهبرمعظم انقلاب و فتوای خودمان كه چهار نفر مجتهد بودیم، در هیأت موسس بررسی كردیم و همه ما فتوایمان این بود. این اموال وقف شد، الان وقف است، صیغه وقف را خواندیم، قبض و اقباض انجام شد. به ثبت هم رسید و فكر نمی كنم كه خداوند اجازه بدهد هیچكس، بتواند این وقف را به هم بزند و اگر كسی بتواند به هم بزند، خدا از او قوی تر است و پس می گیرد یك روزی.»
آقای هاشمی در معرفی 4 مجتهد مورد اشاره خویش می گوید؛
«چهار مجتهد عضو هیأت موسس یعنی حضرات آیات و حجج الاسلام والمسلمین موسوی اردبیلی، هاشمی رفسنجانی، سیدحسن خمینی، قمی و همچنین آیت الله بجنوردی به عنوان ناظر، بر شرعی بودن وقف صحه گذاشتند.»
نگارنده فقیه نیست و مخاطب آقای هاشمی رفسنجانی نیز فقط «فقها» نبوده اند. بلكه چگونگی وقف دانشگاه آزاد اسلامی را برای افكارعمومی توضیح داده اند، بنابراین نگارنده نیز به عنوان یكی از مخاطبان عمومی ایشان درباره توضیحاتی كه ارائه داده اند گفتنی هایی دارد.
الف: با قاطعیت می توان گفت رهبرمعظم انقلاب، برخلاف آنچه ادعا شده با وقف دانشگاه آزاد موافق نیستند و علاوه بر موانع قانونی كه در این زمینه وجود دارد، نظر فقهی معظم له نیز با وقف دانشگاه آزاد مغایرت دارد... در این نكته بیش از این وارد نمی شویم و فقط بر قطعی بودن مخالفت آقا با وقف یاد شده تاكید می ورزیم.
ب: و اما، جناب هاشمی رفسنجانی در معرفی چهار مجتهد دیگر از «حضرات آیات و حجج الاسلام والمسلمین، موسوی اردبیلی، هاشمی رفسنجانی، سیدحسن خمینی، قمی و آیت الله بجنوردی به عنوان ناظر بر شرعی بودن وقف» یاد می كند كه باید گفت؛ هر 4 مجتهد مورد اشاره عضو هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی هستند، یعنی در یك سوی ماجرای مورد بحث قرار دارند، بنابراین شایسته-و شاید هم- بایسته آن بوده و هست كه مجتهدان دیگری درباره موضوع مورد مناقشه نظر بدهند. چرا كه آقایان یاد شده خود عضو هیأت موسس هستند و ضمن احترام به شخصیت علمی آنها بیم آن می رود كه تعلق خاطر آقایان به وقف دانشگاه آزاد در صدور فتوای آنان موثر بوده باشد! مخصوصاً آن كه هیأت موسس دانشگاه آزاد- از جمله 4 مجتهد مورد اشاره- قبل از ماجرای وقف و هنگامی كه اصلاح اساسنامه دانشگاه مطرح بود، بر باقی ماندن دانشگاه آزاد تحت مدیریت بلامنازع هیأت موسس- اكنون غیرقانونی- تاكید داشتند و بعد از اطلاع از مصوبه قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی كه قانونمند شدن این نهاد متعلق به بیت المال و خروج آن از مدیریت كنونی را در پی داشت، به فكر وقف دانشگاه آزاد افتادند! و البته این نكته نیز گفتنی است كه بعید نیست «صاحب فتوا» بودن حضرات یاد شده نیز، برای صاحب نظران فقهی و حوزوی نیاز به توضیح داشته باشد كه دارد!
ج: حضرت آیت الله موسوی بجنوردی كه از وی به عنوان «ناظر بر شرعی بودن وقف» یاد شده نیز، با عرض پوزش و حفظ احترام علمی ایشان، سابقه نه چندان هوشمندانه «دانشگاه جعلی هاوایی» را با خود دارند. آیت الله بجنوردی از دانشگاه جعلی هاوایی، مدرك «دكترا» گرفته بودند و از آنجا كه این دانشگاه، اساساً جعلی بود، اعطای مدرك «دكترا» به ایشان نیاز به توضیح دارد و كمترین نتیجه آن كه ایشان نیز در اینگونه موارد نمی توانند صاحب نظر باشند .
د: و بالاخره اگرچه دراین باره گفتنی های بسیاری هست ولی اشاره به این نكته بدیهی نیز ضروری است كه مطابق قانون اساسی و فتوای همه مراجع عظام، قرار نیست و شایسته و عاقلانه هم نیست كه عده ای -هرچند مجتهد- نظریه و فتوایی مغایر و در تضاد و تعارض با قوانین جاری كشور صادر كنند و اصرار بر اجرای آن نیز داشته باشند. دانشگاه آزاد اسلامی با سرمایه نجومی 250 هزارمیلیاردتومان ، بخشی از بیت المال مسلمین است و هیچكس در هیچ مقام و جایگاهی نه فقط حق مصادره آن به نفع خویش را ندارد، بلكه تصمیم گیری درباره این نهاد ملی و سیاستگذاری آن مطابق قانون برعهده نظام جمهوری اسلامی ایران است كه «ولی فقیه» مدیریت عالی آن را برعهده دارد. به یقین آیت الله هاشمی رفسنجانی تاكیدهای مكرر و فقهی و حقوقی خویش درگذشته ای نه چندان دور را فراموش نكرده اند كه قوانین جاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحت ولایت ولی فقیه را فصل الخطاب می دانستند.
حسین شریعتمداری

 

  • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :